İşyerinde Hamilelik Hakkı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hamile olduğunuzu keşfetmek, yaşamınız için heyecan verici bir zaman olabilir. Ne de olsa, dünyaya küçük bir neşe demeti davet etmek üzeresiniz. Tabii, çocuk sahibi olmak gibi hayat değiştiren bir şey hakkında bazı endişeler ve stresler var. Eğer çalışan bir anne iseniz, stres ve endişe daha da büyük olabilir.


Patronunuza ve iş arkadaşlarınıza nasıl söyleyeceğinizle ilgili sorular aklınızdan geçer. Heyecanınızı paylaşacaklarını mı yoksa değişen ihtiyaçlarınızdan dolayı kırgın ve yüklü hissedeceklerini mi merak ediyorsunuz. Ek olarak, doğum izninizi nasıl planlayacağınız ve rahatsız edici soruları cevaplayabileceğiniz konusunda sorularınız olacaktır. İşin iyi yanı, işleri yerinde yapmak için dokuz ayınız var.

İyi haberlerinizi paylaşmak için ofise gitmeden önce, haklarınızın hamile bir çalışan olarak ne olduğunuzu öğrenmek için biraz zaman ayırın. Bu ilk araştırma özellikle, özellikle randevular veya komplikasyonlar için fazladan bir konaklama ya da zamana ihtiyaç duymanız durumunda faydalı olacaktır. İşte işyerinde hamile bir çalışan olarak haklarınız hakkında bilmeniz gereken her şeye genel bir bakış.

Tanım
Genel olarak, hamilelik ayırımcılığı, hamile bir kadın hamile bırakıldığında veya hamile kalmayı planladığından dolayı bir şekilde haksız yere kovulduğunda veya tedavi edildiğinde oluşan bir ayrımcılık türüdür.

Aslında, hamile kadınların işyerinde bir bebek bekledikleri için işten çıkarılmaları nadir değildir. Terfi ve yükseliş için teslim edilirler ve hatta hamile olduklarını bildirdiklerinde veya gebe oldukları için nasıl tedavi edildiklerinden şikayet ettikleri zaman bile kovulurlar.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok şirket kadınlara daha sıcak gelmek için gerçekten çok çalışsa da, bazıları hala ayrımcılığa giriyor. Bir kadının nerede çalıştığı, bir markette çalışabileceği veya Wall Street'te çalışabileceği önemli değildir - hamile kalmak, işverenlerin artık onu ciddiye almadıkları kariyerindeki an olabilir.

Gebelik ayırımcılığı ilk göstermeye başladığı andan itibaren başlar ve çocukları küçükken devam eder. İşverenlerin hamile ve yeni annelerle bu kadar acımasız olmalarının bir nedeni, bu kadınların daha az kararlı olduklarına inanma eğiliminde olmalarıdır.

Bazı raporlar, bir kadının her çocuğunun saatlik ücretlerini yüzde 4 oranında düşürdüğünü gösteriyor. Bu arada, raporlar, erkeklerin ortalama kazançlarının baba olduklarında yüzde 6 oranında arttığını tespit etti.

Elbette çocuk sahibi olduktan sonra evde kalmak isteyen anneler var. Uygun fiyatlı çocuk bakımı eksikliği nedeniyle işgücünden ayrılmak zorunda kalan başka anneler de var. Ancak, tarlalarında çalışmaya devam etmek isteyen kadınlar için, araştırmalar gebe kalmanın çoğu zaman ayrımcılığa ve ayrıca kariyerleri için büyük engellere yol açtığını göstermektedir.


İşvereninizden Çocuk Bakım Masraflarını Nasıl Karşılamasını İsteyebilirsiniz?

Ayrımcılık Türleri
Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonuna (EEOC) göre, binlerce kadın ABD'de her yıl gebelik ayrımcılığı şikayetinde bulunuyor ve daha birçok vaka muhtemelen rapor edilmemiş durumda.

Bekleyen bir annenin ayrımcılığa uğramasının çeşitli yolları olsa da, işverenlerin hamilelik ayırımcılığından suçlu olmalarının en yaygın yolları şunlardır:


Hamile birini işe almayı reddetmek
Hamile bir çalışana geçici olarak engelli çalışanlardan farklı davranmak
Hamile bir çalışanın kendisini riske sokan şeyleri yapmaya devam etmesi
Hamile bir kadına doğum izninden döndüğü zaman aynı (veya benzeri) iş teklifinde bulunmamak
Geçerli bir sebep olmadan hamile bir çalışanı düşürmek, işten çıkarmak veya işten çıkarmak
Hamile bir çalışanı, doğum öncesi bakım için doktora gitmeye zaman ayırmak için yerleştirmek veya yazmak
Hamile bir çalışanın yalnızca hamile olduğu için izin alması gerekir.
Hamile kadını evli olmadığı için faydalarını geri almak
Yasalar Ne Diyor?
Bekleyen anneler, 1964 tarihli Medeni Haklar Kanunu'nun VII. Maddesini değiştiren Gebelik Ayrımcılık Yasası (PDA) ile korunmaktadır. Bu yasa, en az 15 çalışanı olan işverenlerin hamilelik temelinde cinsiyet ayrımcılığını yasaklamaktadır.

Aslında, EEOC'ye göre, bir işveren "geçici olarak bazı iş görevlerini yerine getiremeyen hamile işçiye, hamilelik nedeniyle iş performansı hamilelikten başka şartlar nedeniyle benzer şekilde kısıtlanmış olan işçilerden daha az olumlu bir şekilde tedavi edemez."

Yasaya göre, bunun anlamı, hamileliğin, bir sakatlık olmasa da, geçici bir sakatlıkla aynı şekilde ele alınmasıdır.

İşverenlerin hamile çalışanlara geçici engelli çalışanlara sağladıkları aynı tedavi ve faydaları sağlamaları gerekmektedir.
06 May 2019
06 May 0 35
Comment's:
Write your own Comment's