Dünyayı Ucuza Gezmek icin yapmaniz gerekenler


Son zamanlarda Türkiye turumda iken bir şey öğrendim ; herkes bir yerlere gitmek istiyor. Herkesin bir hayali, rüyası, merakı, heyecanı, hayatı, ümidi var. Bir şekilde bir yerlerden başlamak, korkularını kırmak, dünyayı her türlü olumsuzluğuna rağmen sevmek istiyor. Sabah uyanınca başka yerlerde uyanmak, güneş batarken hayallere dalmak istiyor. Yani uzun lafın kısası, herkes Bir Hayalin Peşinde.
Dünya gittikçe küçülürken, uzaklar yakın olurken, bu koca devran nasıl gezilir diyenler için küçük bir öneri rehberi hazırlamak istiyorum. Bu yazımı, 30 yaşına kadar 100 ülke gezmeyi planlayan bir arkadaşın olarak, biraz deneyimlerimin özeti olarak dikkate alabilirsin. Hazırsan, başlıyorum…Tek başına gezmekten mi korkuyorsun ? Ya da “Biz kız başımıza gezemeyiz, başımıza bir şey gelmesin !” diyenlerden misin ? Hatta, dil bilmeyen, her plan yaptığında kafası karışanlardan mısın ?
15 yaşında Dünya turu yapan Hollanda vatandaşı bir genç kardeşimden neyin eksik diye düşün. Hem biliyorsun “İnsan, bilmediğinden korkar.” lafı, bizler için söylenmiş çok güzel sözlerdendir. O yüzden asla ama asla korkma. Unutma, burası senin evin. O yüzden öncelikle senin için hazırladığım :
yazılarımı tek tek oku. O yazıları, sırf sana cesaret vermek için yazmadım. Sana yol göstermek, bu işlere nasıl başlaman gerektiğin tek tek göstermek, anlatmak, bildiklerimin yol göstermesi için kaleme aldım.Her zaman her yere gidilmez. Önceliğiniz bu olsun. Doğru mevsimde doğru yere gitmek gerekir. Ancak, genellikle doğru mevsimde bir yere giderken de fiyatlar çoğu zaman yüksek olur. Böyle durumlarda, erken rezervasyon yaparak, hafta içi uçuş taktikleri kullanarak, kampanya dönemlerini dikkate alarak gitmek gerekir. Bunun için ise, aşağıdaki yazılarımı okuyarak planlar yapmanı öneriyorum :Plan yapın. “Hadi kalkın gidiyoruz. Yolda karar veririz. İlk durağımız Hindistan” diye yola çıkmayın. Neden biliyor musun ?


Bazen televizyonda yada sinemada izlediğin efsane ülkeler, görsellik ve güzellik açısında seni cezbedebilir ama kokusunu aldığında, dokunduğunda hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Seni yorabilir, hazırlıksız yakalayabilir. Böyle durumlarda ne yapacağını da bilmen gerekir. O yüzden, gitmeden önce aşağıdaki yazılarımı çok iyi oku :Devir, teknoloji devri. Bir yere gitmeden önce hangi programlar varsa onları kullanmayı öğrenin. Mesela Artıway. Muhtemelen bu programı daha önce duymadın veya varlığından bile haberdar değildin. O yüzden sen sormadan ben cevaplayayım :
Dünya her geçen gün değişiyor. Backbacker yani sırt çantalı gezmek, artık dünyaca bilinen bir kültür halini alıyor. İşte böyle değişen dünyada ise, çok gezen bizler için harika programlar ve uygulamalar her gün üretiliyor. Para harcarken de, para biriktirmemizi dahi sağlıyorlar. Mesela Diyelim, bir yerde kalacaksın. 
25 May 2019
Comment's:
Write your own Comment's