Evde ordek nasil beslenir? Dikkat edilmesi gerekenlerBugün size yavru ördek nasıl bakılmalıdır onu söylicem ya da öğreticem.

Arkadaşlar öncelikle eğer yavru ördek almak istiyorsanız ve nerden almalıyım gibi düşüncelere kapanıyorsanız ben yardımcı olucam.

1-) Pazardan alınan ördekler genelde çok yaşamazlar. Çünkü ördeklere iyi bakmıyorlar bu yüzden siz aldınızda da 1-2 hafta sonra ölüyorlar. Peki nerden almalıyız diyorsanız eğer komsunuz ördek besliyorsa ondan rica edip kuluçkaya yatmış yeni bir ördekden yavru isteyin. Eğer öyle bir komşunuz yoksa evcil hayvan satan yerlerden alamanızı tavsiye ederim. Şimdi demeyin ben pazardan aldım ve hala yaşıyor şuan besliyorum diğer arkadaşlar pazardan almayın demiyorum alabilirsiniz ama çok iyi bakmanız gerek onun içini ısıtmanız gerek çünkü hayvan annesiden kopalırıp pazarlarda satıyorlar. Bu yüzden ölüyorlar yada iyi bakılmadığından o yüzden çok dikkatli bakmanız gerek.

2-) Eğer bir bahçeniz yoksa almayın. Neden mi? arkadaşlar ördekler çok pislik yapan bir hayvandır altına bez bağlasanız bire bezi bire taşırır o koku evi sarar ve sizi bunaltır. Bu yüzden evde bakmak sakıncalı bir durum. Ve hayvan büyüğünde öyle bir vak vak derki siz uyuyamazsınız. Genel olarak bu durumlarda ev de bakan insanlar ördek büyüdüğünde ya köyleri varsa köyüne bırakır yada bahçeli bir komşusuna verir.

3-) Ördek ilk ardınızda hava alıcak şekilde delinmiş bir koli içinde evinizde bakmalısınız hayvan biraz büydüğünde yani sarı tüylerini yavaş yavaş atmaya başladığında dışarıda bakmanız gerek nedenini 2-) madde de söyledim. Bir de arkadaşlar ördek aldınız zaman 1 tane almayın en az 2 tane alın eğer 1 tane alırsanız o ördek canı çok sıkılır ve hep viik viik eder. Eğer 1 tane almayı düsünüyorsanız yanına 1 tane yumuşak bir şey koyun ona yanaşıp uyusun. Ama benim tavsiyem 2 tane alın hem uyudukları zaman güvende olma hissi veriyor hemde ileride aşk yaşaya bilirler eğer birisi erkek birisi dişiyse bu yöndende yumurta kazana bilirsiniz.

4-) Ördekler ufakken ara sıra dışarı çıkartıp hava aldırmasını sağlayın güneş onlara iyi gelir. Ve kedilerden kargalardan vb hayvanlardan koruyun sakın başlarından ayrırmayın çünkü çok meraklı hayvandırlar her yeri gezmek isterler onlara ilgilenmeniz gerek. Sakın ama sakın gaza gelip daha yavruyken suya koymayın boğulurlar onların genlerinde neyi ne zaman yapıcaklarını biliyorlar siz karışmayın kendileri temizlenir kendileri zamanı geldiğinde suya girer.

5-) Ördeklere yem olarak arkadaşlar genelde pazarda satılır satan kişiye söyleyin size yemini verir bunun yanında Islanmış ekmek,Karpuz(eğer çok yedirirseniz çok pislik yapar), Domates, Göbek marul, Maydanoz gibi sağlıklı yemlerde verilir. İyice büyüdüklerinde yumurta için yumurta yemi dedikleri şeyden verebilirsiniz erkek ördek de yiyebilir. Suylarını çok koymayın koliyi hemen ıslatırlar ve sizi uğraştırlar. Ördekler suyu çok sevdikleri için bi o kadar pis kalmayı da severler eğer siz temizlerseniz yine kendini pisletir siz o konuda bir şey yapmayın onlar kendilerini yeri geldiğinde temizlerler.

6-) Birde arkadaşlar ördekler yavruyken çok sevmeyin onları korkutmayın büyüdüklerinde sizi sevmeye bilir sizi gördüklerinde hemen kaça bilirler çok nadir sevin. Sonuçta dünyanın en zararsız hayvanı ördeklerdir bu yüzden karşılığını verin 
7-) Ördekler artık büydüklerinde onlara bir barınak yapın ve çocuk kuvetleri vardır onlardan alın ve onun içine su koyun ördekler olaya girip oynarlar. Dişi ördek genelde kendini sevdirmez çok kıskançtır erkek ördek eğer sizi severse sizin peşinizden aylırmaz bunu unutmayın bi bakmısınız çarsının ortasında ördek sizi takip etmiş  Amaa o erkek ördek geri döndüğünde dişiden öyle bir fırça yer kii siz bire kızarsınız.
04 Oct 2019
04 October 0 15
Comment's:
Write your own Comment's