İstanbul seçiminde uluslararası isyan yeniden düzenlendi

AB ve önde gelen üye ülkeler, şok muhalefetinin kazanmasının ardından, Türkiye’yi İstanbul’un belediye başkanlığı seçimlerini tekrar yürütme kararını sert bir şekilde eleştirdiler.

Bir AB sözcüsü, Türkiye'nin seçim organını tartışmalı kararı "gecikmeden" açıklamaya çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, yeniden "anlaşılmaz" olarak nitelendirdi.

Hareket, Fransız hükümeti ve Türkiye'nin "diktatörlüğe sürüklendiğini" söyleyen MEP Guy Verhofstadt tarafından da eleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) geçtiğimiz ay Türkiye'nin en büyük belediye başkanlığını dar bir oranda kaybetti, ancak Erdoğan yenilgiyi kabul etmeyi reddetti.

AKP, oylamayı geçersiz kılan usulsüzlüklerin olduğunu iddia ediyor. 23 Haziran'da yeni bir anket yapma kararı, Pazartesi günü İstanbul'da protesto gösterilerine yol açtı. Yüzlerce insan birkaç semtte toplandı, çömlek ve tavalara çarptı ve hükümet karşıtı sloganlar attı.

İstanbul, Erdoğan için riskli bir stratejiyi tekrar başlattı
Türkiye'nin yöneticileri kötü kaybedenler diyor
Erdoğan: Türkiye'nin ateşli cumhurbaşkanı
AB'nin diplomatik şefi Federica Mogherini, "Serbest, adil ve şeffaf bir seçim sürecinin sağlanması her demokrasi için şarttır ve Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerinin merkezinde yer almaktadır." Dedi.

Fransız hükümeti, Türk makamlarını "demokratik ilkelere saygı, çoğulculuk, adalet [ve] şeffaflığa" göstermeye çağırdı.

Avrupa parlamentosundaki liberal grubun Belçika lideri Bay Verhofstadt, Twitter’da, İstanbul’un AB üyeliği müzakerelerinin devam etmesini "imkansız" yapmakla tehdit ettiğini belirtti.

Belediye başkanlığı seçimlerini kazanan, ancak şimdi görevlerinden sıyrılan muhalefet adayı Ekrem İmamoğlu, hareketi "hain" olarak nitelendirdi. CHP partisi seçim makamlarını Erdoğan'ın baskısına boyun eğmekle suçladı.


Medya yazısıProtestler, seçimlerin yeniden başlatılması kararı nedeniyle İstanbul’da patlak verdi
Oylama neden tekrar yapılıyor?
Seçim kurulunda bir AKP temsilcisi olan Recep Özel, yaptığı açıklamada, bazı seçim görevlilerinin memur olmadığı ve bazı sonuç belgelerinin imzalanmadığı için yeniden oylamanın çağrıldığını söyledi.

Ancak CHP genel başkan yardımcısı Onursal Adıgüzel, yeniden yapılan çalışmanın "AK Parti'ye karşı kazanmanın yasadışı" olduğunu gösterdiğini söyledi. Sayın Adiguzel, Twitter'da kararın "düz diktatörlük" olduğunu söyledi.

“Halkın iradesini geçersiz kılan ve yasayı göz ardı eden bu sistem ne demokratik, ne de meşru değildir” diye yazdı.

Image copyrightGETTY GÖRÜNTÜLER
Resim yazısı
Ekrem İmamoğlu, nisan ayında İstanbul belediye başkanı olarak onaylandı.
Sosyal medyada yayınlanan bir konuşmada İmamoğlu, seçim kurulunu kınadı ve iktidar partisinden etkilendiklerini söyledi.

Kalabalığa, "Asla ilkelerimizden ödün vermeyeceğiz" dedi. "Bu ülke, demokrasi için son ana kadar savaşacak ... 82 milyon vatanseverle dolu."

Bir destekçi grubunun İmamoğlu için yaptığı açıklamada, "Birlikte duralım, sakin olalım ... Kazanacağız, tekrar kazanacağız" diyerek kısıtlama çağrısında bulundu.

Resim telif hakkıREUTERS
Resim yazısı
Seçimleri yeniden yürütme kararı üzerine İstanbul genelinde protesto gösterileri düzenlendi
Başkan ne dedi?
AKP'nin meclis toplantısında konuşan Erdoğan, oylamanın yeniden başlatılmasının ülke için "en iyi adım" olduğunu söyledi.

"Bu kararı, demokrasi ve hukuk çerçevesinde sorunları çözme isteğimizi güçlendirecek en iyi adım olarak görüyoruz" dedi.

Oylamada "yasadışılık" olduğunu iddia etti ve yeniden yapılanmanın "demokrasimizi güçlendirmek için önemli bir adım" teşkil edeceğini söyledi.

Ancak yeniden yapılan kararın AKP'yi bölerek bazı önde gelen ışıklarına yabancılaştığı söyleniyor. Erdoğan'ın selefi ve kurucu parti üyelerinden Abdullah Gül'ün yeni bir parti kurmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Arka plan nedir?
Belediye seçimleri 31 Mart’ta Türkiye’de yapıldı ve Erdoğan’ın liderliğinde keskin bir ekonomik gerileme yaşanmasında referandum olarak görüldü.

AKP Partisi liderliğindeki bir ittifak ülke genelinde yapılan oyların% 51'ini kazanmasına rağmen, laik CHP, başkent Ankara, İzmir ve İstanbul’da, bir zamanlar Erdoğan’ın belediye başkanı olduğu zaferi talep etti.

İstanbul'da 8 milyondan fazla oy kullanıldı ve İmamoğlu sonunda kazananı 14.000'den az bir payla ilan etti.

İktidar partisi o zamandan beri Ankara ve İstanbul’daki sonuçlara itiraz etti.
07 May 2019
07 May 0 86
Comment's:
Write your own Comment's